Krajinou podstávkových domů do údolí Ploučnice a Merboltic
Podrobné informace
Rok vydání:
Místo vydání:
Ústí nad Labem
Vydavatel:
Jazyk:
česky
Počet stran:
280
ISBN:
978-80-85036-56-5
Tištěná verze
410 Kč
Rozebráno
Publikace je výsledkem studijní činnosti pracovníků Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ústí nad Labem. Výzkumy probíhaly v rámci výzkumného úkolu Výzkum nemovitých památek v ČR. Aktuální metodické otázky průzkumu a dokumentace, ohrožené druhy památek a jejich vybrané exempláře, financovaného z institucionální podpory Ministerstva kultury ČR na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace (DKRVO) a rozpočtu NPÚ.
V oblasti na severu a severozápadě Čech, v Saském Švýcarsku, Horní Lužici a části Dolního Slezska nalezneme jedinečné území, pro které se díky dochované zástavbě vžil název „krajina podstávkových domů“. Podstávkový dům je osobitým typem vesnického stavení, které v sobě kombinuje několik typů stavebních technologií – roubení, hrázdění, rámovou a zděnou konstrukci. Pro tyto domy je jednotícím znakem podstávka obíhající světnici, společné je jim základní uspořádání vnitřku i vnějšku. Základním stavebním typem v regionu je kvalitně tesařsky zpracovaný podstávkový dům s roubeným patrem, které se z celé oblasti podstávkových domů více vyskytuje v podstatě jen v severních Čechách.
První část knihy představuje konstrukce a části domů. Nejčastěji se jedná o patrové domy trojdílné dispozice chlévního nebo komorochlévního typu, pocházející z 2. poloviny 18. až z 1. poloviny 19. století, postavené z místních přírodních materiálů. Vstupní síň i chlévová část domu bývají zděné z kamene a omítané vápnem, roubená světnice i patro jsou roubené. Podstávky nesoucí patro obíhají světnici v přízemí domu. Postupem času bylo dožívající roubení nahrazeno zdivem, mnoho světnic je tedy již plně přezděných a vyzděna bývají někdy i patra.
Ve druhé části knihy je zdokumentován stavební fond dvanácti lokalit, které jsou orientačně vymezeny katastry obcí Verneřice, Merboltice, Valkeřice, Heřmanov a Malá Veleň. Průzkum byl zaměřen na dochovanou tradiční zástavbu roubených a poloroubených domů s důrazem na podstávkové domy.
Zvláštní pozornost je věnována obci Merboltice, k níž je ve třetí části knihy doložen katalog hodnotných objektů, doplněný fotodokumentací a kresbami. Také se na základě údajů z berní ruly a tereziánského katastru se podařilo identifikovat všechny evidované lány a bylo zjištěno, že plužina v Merbolticích je mimořádně dobře dochovaná přinejmenším od poloviny 17 století a s vysokou pravděpodobností odráží tento stav už vrcholně středověké uspořádání.
Obsah:
- Úvodní slovo
- Předmluva aneb něco o knize
- Geomorfologie území
- Středověké lánové vsi a plužina
- Poznávání historického vývoje zemědělské půdy
- Sídla na mapových podkladech
- Přehled lokalit
- Typická zástavba obcí podstávkovými domy Co je podstávka?
- Jak vypadá typická usedlost Roubení a mazanina Hrázdění a kamenné zdivo Obložení fasádního pláště, štítů a pavlače Střechy a krovy
- Vnitřní členění obytného domu Světnice
- Chlévy a komory Podlahy, stropy a schodiště Okna a dveře Každodenní život
KATALOG SÍDEL
- Blankartice
- Čáslav
- Fojtovice
- Heřmanov
- Loučky
- Malá Velen
- Merboltice
- Příbram
- Rychnov
- Valkeřice
- Velká Veleň
- Verneřice
KATALOG MERBOLTICKÝCH DOMŮ
- Dům č. p. 1
- Dům č. p. 3
- Dům č, p. 4
- Dům č, p. 9
- Dům č. p. 11
- Dům č. p. 14
- Dům č. p. 15
- Dům č. p. 22
- Dům č. p. 23
- Dům č. p. 25
- Dům č. p. 29
- Dům č. p, 39
- Dům č. p. 47
- Dům č. p. 49
- Dům č. p. 55
- Dům č. p. 60
- Dům č. p. 63
- Dům č. p. 65
- Dům č. p, 71
- Dům č. p. 97
- Dům č. p. 98
- Dům č. p. 113
- Dům č. p. 117
- Dům č. p. 138
- Dům č, p. 139
- Dům č. p. 141 a dům č. p. 192
- Dům č. p. 150
- Dům č. p. 159
- Dům č. p. 169
Závěr
Resumé
Přílohy
Seznam kulturních památek
Seznam používaných zkratek
Místní rejstřík
Zdroje obrazových materiálů
Prameny a literatura
Prohlédněte si naše obchodní podmínky
Přečtěte si, jak nakupovat